Kaip Lietuva pažymi Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą dieną
Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai (JTGA) paskelbus rugsėjo 29-ąją Tarptautine informuotumo apie maisto švaistymą diena (angl. International Day of Awareness of Food Loss and Waste), pasaulis šią datą mini pirmą kartą. Lietuvoje visą savaitę renginių, skirtų šiai dienai pažymėti, rengia Lietuvos vartotojų institutas, subūręs tarptautinę septynių šalių iniciatyvą „Linkėjimai, maistas“ (angl. Sincerely, Food).
Kol valdžia snūduriuoja, iniciatyvą rodo ne pelno organizacijos
Ši diena plačiai minima ir Europos Sąjungoje, Europos Komisijai paraginus šalis nares nedelsiant imtis veiksmų siekiant didinti problemos supratimą ir ieškoti veiksmingų sprendimų. Atsižvelgdama į Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus, ES siekia iki 2030 m. perpus sumažinti maisto atliekų kiekį, tenkantį vienam gyventojui.
2019 m. gruodžio 19 d. rezoliucijoje (A/RES/74/209), kuria rugsėjo 29-oji paskelbta minėtina data, JTGA pabrėžė maisto švaistymo problemos mastą ir išreiškė viltį, kad problemos viešinimo pastangos ir sprendimų paieškos globaliu mastu – ir visais lygmenimis – duos apčiuopiamų rezultatų siekiant 12-ojo JT darnaus vystymosi tikslo („atsakingas vartojimas ir gamyba“).
Daugelyje ES valstybių ši data pažymima valstybinių institucijų renginiais. Lietuvoje oficialios šiai datai skirtos programos nėra numatyta.
„Nešvaistyti smagu – sutaupai pinigų“
Pasitikdamas rugsėjo 29-ąją LVI jau įmaišė netikėtų prieskonių į sostinėje vykusios „Kultūros nakties“ programą: čia lankytojus pasitiko ledo skulptūra „Aš apšalęs“ (užuomina į šokiruojančius faktus ir maisto švaistymo poveikį klimato kaitai) ir laukė teminės infopramogos. Feisbuke maisto entuziastė Renata Ničajienė vedė virtualią tausaus gaminimo laboratoriją.
Šiandien LVI ragins mokytojus integruoti maisto švaistymo tematiką į formalųjį ir neformalųjį ugdymą: pedagogai kviečiami naudotis iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ parengtais ir internete laisvai prieinamais informaciniais leidiniais, interaktyviais testais, animaciniais filmais ir edukacinių žaidimų katalogu.
Spalio 1 d. specialioje „Žinių radijo“ laidoje „Mažiau yra daugiau“ LVI ekspertai aptars maisto švaistymo poveikį klimato kaitai ir patars klausytojams, ko griebtis siekiant išvengti maisto švaistymo namuose.
Feisbuko gyventojai turės galimybę pasireikšti idėjų konkurse „Rytojus be maisto atliekų“. Vartotojai bus kviečiami pasidalyti valgių gaminimo panaudojant maisto likučius (ar derliaus perteklių) receptais.
LVI iniciatyvai „Linkėjimai, maistas“ – jau beveik treji. Naudingi linkėjimai sklinda ne tik Lietuvoje, bet ir Bulgarijoje, Estijoje, Kipre, Kroatijoje, Latvijoje ir Rumunijoje.
„Daugiau nei pusė maisto atliekų Europos Sąjungoje – tai vartotojų išmestas maistas“, – sako LVI prezidentė Zita Čeponytė. „Nebeišmesti maisto – tai puikus būdas stabdyti klimato kaitą, tausoti vandenį ir energiją. Mažiau išmesto maisto – mažiau veltui alinamos žemės, daugiau miško! Daugiau įvairiausių galimybių. Ir smagu, nes sutaupome pinigų“, – apibendrina Z. Čeponytė.
Apie tarptautinę iniciatyvą „Linkėjimai, maistas“
2016 m. LVI subūrė tarptautinę iniciatyvą „Linkėjimai, maistas“ šešiose ES šalyse – Bulgarijoje, Kroatijoje, Latvijoje, Estijoje, Rumunijoje ir Lietuvoje – kurios tikslas šviesti vartotojus apie tausų vartojimą, gyvenimą be maisto atliekų.
Iniciatyvą „Linkėjimai, maistas“ iš dalies finansuoja Europos Sąjunga, Lietuvos vartotojų institutas ir partnerių organizacijos Bulgarijoje, Estijoje, Kroatijoje, Latvijoje ir Rumunijoje.