Naujienos

Kovo 15-ąją vartotojai visame pasaulyje reikalaus permainų
13
Kov

Kovo 15-ąją vartotojai visame pasaulyje reikalaus permainų

Ekstremali situacija – proga susikaupti

Kovo 15-oji pasaulyje minima kaip Vartotojų teisių diena. Šiemet ją pažymėsime ekstremalios situacijos sąlygomis. Anot mokslininkų, koronavirusų plitimas glaudžiai susijęs su miškų naikinimu dėl žemės ūkio plėtros besivystančiose šalyse, gaminančiose maistą eksportui į pasiturinčias šalis. Be to, maisto gaminimas ir vartojimas – vienas iš pagrindinių veiksnių, skatinančių visuotinį šilimą, taip pat siejamą su įvairių mirtinų virusų plitimu.

„Šiandien kaip niekad aktualūs tvarios plėtros ir tausojančio vartojimo siekiai. Šių metų kovo 15-osios tema – „The sustainable consumer“ (tausojantis vartotojas)“, – sako Lietuvos vartotojų instituto (LVI) prezidentė Zita Čeponytė.

Vartotojų organizacijos visame pasaulyje šią dieną choru ragins imtis globalių permainų siekiant išvengti ekologinės katastrofos. Mokslininkai įspėja, jog turime paskutinį šansą imtis ryžtingų priemonių, kad sušvelnintume klimato kaitos padarinius ir sustabdytume tragišką biologinės įvairovės nykimą.

Kai virusas koreguoja planus

„Jei kiekvienas gyventų taip, kaip vidutinis vakarų Europos gyventojas, mums reikėtų trijų planetų. Esame atgyvenusio plėtros ir vartojimo modelio įkaitai: jis lėmė mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro, nebevaldomus atliekų srautus, išteklių pereikvojimą. Pasauliui reikia naujo vystymosi modelio, kuris ne stabdytų, o įgalintų pažangą sprendžiant skurdo, bado, nelygybės ir sveikatos problemas“, – pažymi LVI prezidentė.

Prisijungdamas prie milijoninio ne pelno siekiančių organizacijų choro, LVI ragina Lietuvos visuomenę daug ryžtingiau diegti tausojančio vartojimo principus. Kad vartotojai neabejingi maisto švaistymo problemai, rodo LVI iniciatyvos „Linkėjimai maistas“ organizuotų „tausaus maisto gaminimo laboratorijų“ sėkmė. Jau suplanuotas ir naujas „laboratorijų“ sezonas.

Planus koreguoja virusas, tačiau veikla bus tęsiama kitomis formomis: „Ekstremali padėtis – ne kliūtis, o proga didinti visuomenės, vartotojų supratimą apie tai, kaip kasdienis vartojimas ir mūsų pasirinkimai susiję su esama ekstremalia situacija ir globaliomis krizėmis“, – pažymi LVI iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ koordinatorė Eglė Pieslikaitė.

„Mūsų tikslas – patarti vartotojams, ko jie galėtų imtis tiesiog savo namuose, kasdien prisidėdami prie globalių problemų sprendimo“, – sako E. Pieslikaitė. Tausaus maisto vartojimo principai atrodo dar aktualesni šiandien, kai dėl paskelbtos ekstremalios situacijos stengiamės apsirūpinti maisto atsargomis ir daugiau nei įprasta laiko ruošiamės praleisti namuose.

Reikalauja daugiau informacijos

Tendencijos rodo, kad vartotojai pasaulyje vis atkakliau reikalauja permainų, visų pirma – daugiau informacijos apie gaminių tvarumą, kad galėtų tinkamai pasirinkti. „Vartotojai gali keisti situaciją ne tik naudodamiesi savo perkamąja galia, bet ir darydami spaudimą, kad vyktų permainos tiekimo grandinėje ar reguliavimo srityje“, ­– optimistiškai teigia iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ koordinatorė.

„Valdžia ir verslai privalo užtikrinti, kad vartotojus pasiektų informacija, padedanti rinktis, ir kad egzistuotų infrastruktūra, padedanti gyventi tvariau ir tausiau. Vartotojų vaidmuo yra lemiamas pereinant prie tausojančio vartojimo modelio, bet vien savo jėgomis jie to pasiekti negali“, – pažymi LVI specialistė.

Perteklinga produktų pakuotė – dar vienas aplinkos taršos šaltinis. „Todėl raginame vartotojus teikti pirmenybę neįpakuotiems, nefasuotiems produktams – tai viena iš auksinių tausios kasdienybės taisyklių“, – pataria iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ koordinatorė E. Pieslikaitė.

Naudingoje knygelėje apie tai, ko nesuvalgome tausojantys vartotojai ras ir daugiau gerų patarimų.

Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga, Lietuvos vartotojų institutas ir partnerių organizacijos Bulgarijoje, Estijoje, Kroatijoje, Latvijoje ir Rumunijoje.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...