Renata Šniolienė kviečia gaminti gardžiai ir tausiai!! Tinklaraščio „Kūmutės virtuvė“ autorė dalinsis savo patirtimi ir demonstruos: kur sunaudoti morkų tarkius – likusius išspaudus sultis, ką gardaus pasigaminti iš gausaus cukinijų derliaus ir kaip sunaudoti dažniausiai išmetamą cukinijų žievę. Ir tai dar ne viskas!
Į tradicinių švenčių būrį besiveržiantis Helovinas dažnai baigiasi galvos skausmu – kur dėti išskaptuotus šventės atributus moliūgus.
Labai tvarus būdas juos sunaudoti – pagaminti moliūgų tyrę, kuria galima gardinti sriubas, padažus, pyragus ar… kavą.
Moliūgai supjaustomi stambiais gabalais ir sudedami į skardą žieve žemyn, kiekvienas gabalas patepamas trupučiu lydyto sviesto. Kepama 180–200 °C kaitroje, kepimo laikas priklauso nuo moliūgų veislės ir dydžio. Tam reikės bent pusvalandžio, o kietesniems ir stambesniems gabalams – ir visos valandos.
Kepimo indai ištraukiami iš orkaitės ir paliekami atvėsti. Inde ar moliūgo gabaluose susidaręs kvapnus skystis nupilamas į atskirą indą ir naudojamas kaip daržovių sultinys.
Atvėsę moliūgai nulupami, nors kai kurių veislių (pvz., ‘Hokaidoʼ, ‘Uchiki Kuriʼ) odelė labai plona, tad jos lupti nebūtina. Minkštumą galima patikrinti šakute: jei ji lengvai įbedama į žievę, lupti nereikia.
Moliūgai sudedami į smulkinimo indą ir sumalami iki tyrės.
Šitaip paruošta tyrė šaldytuve išlieka šviežia 3–4 savaites, dalį galima sudėti į šaldymo indelius ir sandėliuoti šaldiklyje. Galiojimo laiką laikant šaldytuve galima pailginti iki 3 mėnesių tyrę gausiai pasūdžius (30 g rupios druskos 1 l tyrės).